Generał Zaruski

EN  | PL  | Żaglowiec  | Zaruski na wodzie!!!  | Są już MASZTY!!!  | Bandera w górę!!!  | Filmowe wspomnienie

Podniesienie bandery 30.10.2012

Radość jaka towarzyszyła wczorajszej uroczystości, słowa uznania wypowiadane przez gości honorowych oraz osoby zwiedzające jacht, zainteresowanie wpłynięciem Zaruskiego do Gdańska pomimo nie najlepszej pogody, na zawsze pozostaną w naszej pamięci.


Po raz pierwszy w charakterze flagowego Żaglowca Miasta Gdańska, STS Generał Zaruski wpłynął wczoraj dumnie, pośród okazałej morskiej parady, na Motławę, gdzie na Targu Rybnym przywitały go tysiące Gdańszczan, w tym kilkuset osobowa reprezentacja gdańskich gimnazjów. Oprócz Władz Miasta i Województwa, na pokładzie Zaruskiego wpłynął do Gdańska honorowy patron odbudowy jednostki, Prezydent RP Bronisław Komorowski, którego Kancelaria ufundowała okazałe galowe mundury dla załogi jachtu oraz banderę, którą na flagsztok wciągnął kapitan Jerzy Jaszczuk. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz zrewanżował się wręczając Prezydentowi RP Certyfikat Honorowego Członka Załogi STS Generał Zaruski.


Wiele można by pisać o tym co wczoraj się wydarzyło, atmosferze która temu towarzyszyła i uroczystych słowach jakie padły z ust gości, ale uwierzcie że wyrazić całej wyjątkowości tej chwili nie sposób. Mam nadzieję że wielu z Was tam było, pozostałych zachęcam do lektury wiadomości i obejrzenia materiałów w niemal wszystkich polskich mediach. Dziękując Wam za kibicowanie temu projektowi, za wsparcie, za troskę i dobre słowa, wierzę że spotkamy się kiedyś na pokładzie Zaruskiego.